Eksponenciāla organizācija
Exponential Organization

Kā pārtapt no lineāras uz eksponenciālu organizāciju?

 

Attēls "Lieneārā un eksponenciālā attīstība"
(URL: http://dare2.dk/top-3-steps-for-becoming-an-exponential-organization/)

Situācijas analīze

Pasaules pieredze rāda:
  • Nākamajos 10—20 gados daudzi cilvēki zaudēs darbu tehnoloģiju attīstības dēļ.
  • Pārējiem cilvēkiem būs morāls pienākums cilvēkiem palīdzēt.
  • Ja to nedarīs, tad viņi to paņems paši. Gudri patērētāji to saprot. Tā ir gan nesavtīga, gan egocentriska, gan augstāka mērķa iedvesmota rīcība.
  • Tas būs motīvu sajaukums. 
  • Uzņēmēji būs gatavi piemaksāt, ja nauda tiek gudri izdota nabadzīgāku cilvēku atbalstam.
  • Vajadzēs realizēt "garantēto minimālo ienākumu", lai vēl vairāk stabilizētu situāciju. Ja to neieviesīs, būs problēmas.
  • Sabiedrības ir polarizētas, vidusšķira visur ir pazudusi. Galējības kļūst aizvien krasākas. 
  • Tas attiecas arī uz klimatu. 
  • Ir atkal jāstabilizē centrs, pilsoniskā sabiedrība, vidusšķira, jārada jaunas darbavietas. 
  • Tas nozīmē cilvēku mācīšanu, tehnoloģiju izmantošanu, lai padarītu produktus un pakalpojumus lētākus un samazinātu cilvēku vajadzību pēc naudas. 
  • Kapitālistiskā sistēma vairs nebūs aktuāla - tā "iekodīs pati sev astē". Ja būs tehnoloģiju radītais bezdarbs, tad būs aizvien mazāk patērētāju, kas varēs nopirkt produktus. Savukārt no uzņēmēju viedokļa būs problēmas, jo tehnoloģijas virzīs visas cenas uz nulli. Kas tad ir motivācija kļūt par uzņēmēju?

Sistēmu maiņa

  • Pastāvošā sistēma sabruks - tā ved uz katastrofu -  tā iztukšo planētu ekoloģiski un sociāli. 1% zemeslodes cilvēku kļūst aizvien bagātāks.
  • Rodas jautājums: Kā to pārveidot par labāku sistēmu, kurā visi gūst labumu?
  • Jaunā sistēma būs godīgāka sistēma par iepriekšējo, kurā visi kļūs par sabiedrības līdzdalībniekiem, nevis tikai varenais 1% kļūs aizvien bagātāks. Tas nav ilgtspējīgi, to negrib arī apgaismotākie cilvēki no šī 1%. Piemēram, Bils Geitss, Vorens Bafets, u.c. - viņi saprot, ka pašiem jādod vairāk sabiedrībai, un viņi ir gatavi to darīt.

Kas jādara, lai  pārtaptu no lineāras uz eksponenciālu organizāciju?

Jānotiek sistēmiskai organizāciju pārveidei. Viss pēdējos 150 gados izveidotais ir maināms.

  1. Visiem organizāciju elementiem ir jābūt tādiem, ka to apjomi var strauji pieaugt. Kas to nespēj izdarīt, var kļūt par upuri jauniem spēlētājiem, kuri var ātrāk un efektīvāk izaugt no 10 līdz 100. 
  2. Organizācijas kļūst atvērtākas un caurskatāmākas. Tām ir jāveido īsākas atgriezeniskās saites gan organizācijas iekšienē, gan ar klientiem. Par to galveno motivāciju kļūst jēgpilns darbs, nevis vienkārši naudas pelnīšana. Tā ir milzīga izmaiņa. 
  3. Ja organizācijai nav īsta mērķa, tad tā bankrotēs, jo tas nespēs piesaistīt labākos darbiniekus, klientus un partnerus.  Bez kopienas vai mērķa zīmols kļūst vienkārši par lētu izejvielu. 

Ko darīt ar tehnoloģiju radīto bezdarbu?

  1. Pārejas periodā daudziem nebūs darba.
  2. Ilgtermiņā — neviens nezina, kas notiks. 
  3. Prognoze - nākamajos 20 gados no 50 līdz 80% šobrīd esošo darbavietu ietekmēs vai likvidēs tehnoloģijas — kvantu datori, mākslīgais intelekts, nanotehnoloģijas, sensori. Samazināsies darbavietu skaits birojos, administratīvajās struktūrās, nebūs vairs vajadzīgi daudzi juristi, arhitekti, profesionālo pakalpojumu sniedzēji. Vajadzību pēc [ēku un infrastruktūras] uzturēšanas darbiem mazinās supermateriāls grafēns un 4D druka (ražo priekšmetus, kas laika gaitā var paši sevi pārveidot). Apstrādes rūpniecību turpinās pārveidot roboti, 3D un 4D druka. Vislielākā ietekme būs mākslīgajam intelektam. Agrāk tas varēja darīt tikai rutīnas darbus, bet tas kļūst aizvien radošāks. Tam nākamajos 5—15 gados būs liela ietekme, nav šaubu. Taču pozitīvā puse ir tā, ka radīs arī daudz jaunu darbavietu.
  4. "Roboti un mašīnas atņem darbu cilvēkiem; nu jau arī Latvijā"

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.